Učenie sa jednotlivých pozícii
Praktikujúci a to predovšetkým začiatočník by mal dôkladne pracovať na fyzickej a psychickej fixácii pohybov pri dynamických cvičeniach i pozícií pri statických cvičeniach. Pri štúdiu platí pravidlo, že dokonalé zvládnutie vonkajšej formy je prvým krokom v cvičení. Pretože Qi gong precvičuje telo ako celok je mnoho cvikov náročných na zvládnutie dokonalej koordinácie všetkých častí tela. Pri praktikovaní statických cvikov sa táto koordinácia vzťahuje k správnej pozícii hlavy, chrbta, bokov, nôh.... Len správna vonkajšia forma môže vyvolať vnútornú odozvu – cirkuláciu Qi v tele.
Reakcie tela
Reakcie tela
Qi gong je predovšetkým cvičením vnútorných funkcií tela. Študent, ktorý správne vykonáva vonkajšiu formu, pravdepodobne skoro zaregistruje odozvu vo vnútri tela. Jedna z možností ako toho dosiahnuť, je koncentrácia mysle na vnútorné pochody – myšlienkové vedenie Qi po tele, vedomá relaxácia v určitých častiach tela. Pravdepodobne ako prvé pocity pocítite miernu bolesť, skrehnutosť alebo teplo, rozpínanie či naopak stiahnutosť. Praktikujúci by mal byť schopný vyrovnávať tieto pocity do príjemného stavu. Navyše sú tieto pocity len dočasné a rozhodne by nemali viesť k ukončeniu praktikovania, aj keď v prípade nepríjemných pocitov treba pokračovať opatrne.
Koordinácia činnosti tela a mysle
Cvičenia Qi gong neobsahujú iba fyzické pohyby, ale aj dýchanie a mentálnu koncetráciu. Pozornosť počas cvičenia musí byť upriamená na všetky zložky, ktoré cvičenie obsahuje. Je ich viac, preto ich treba zvládnuť postupným cvičením. Pohyby a dýchania musia byť zosúladené. Vtedy bude harmónia medzi vonkajšou formou a vnútornou cirkuláciou Qi.
Viac myšlienka než fyzická sila
Vedomie, myšlienka je základom všetkých cvičení Qi gong. Cvičenia sú zväčša prevedené jemne, mäkko a opatrne. Pokiaľ budete pri cvičení stuhnutý, Qi aj krv budú blokované a výsledný efekt cvičenia bude obmedzený.
Doba a miesto cvičenia
Pri cvičení Qi gong sa kladie dôraz aj na miesto a čas cvičenia. Každý človek je síce iný, jedinečný, ale tak či tak platia niektoré všeobecné princípy. Pre začiatok je dobré cvičiť v čerstvo vyvetranej miestnosti ráno a večer pred spaním. Ideálne je cvičiť vonku v prírode.
Pochopenie princípov
Každý, kto sa zaoberá praktikovaním Qi gong, mal venovať pozornosť aj štúdiu a pochopeniu teórie. Na druhej strane treba podotknúť, že nesmieme upadnúť do stavu kde prax Qi gongu znamená skôr štúdium literatúry, filmov či rôznych debát pri čaji. Bez pravidelného a usilovného cvičenia je každá teória zbytočná.
Štúdium teórie slúži na lepšie pochopenie a zvládnutie základných princípov cvičenia, skráti cestu k poznaniu toho, čo už dávno bolo objavené.
Otvorenie a ukončenie cvičenia
Počas cvičenia Qi gong prichádza k zvýšeniu cirkulácie Qi ale aj krvi, tiež sa zvyšuje aktivita vnútorných orgánov. Na to všetko treba telo pred cvičením pripraviť. Tiež po skončení cvičenia postupne telo ukľudniť a priviesť do normálneho stavu. K príprave tela môžeme použiť pomalé cvičenia na zohriatie celého tela. Treba sa vyhnúť švihovým pohybom. Po cvičení sa doporučuje napríklad pomalá chôdza po mieste na ktorom sme cvičili.
Niektoré všeobecné rady na začiatok
Koordinujte dynamické a statické cvičenia.
Cvičte vo voľnom odeve. Vhodné je, ak je vyrobený z prírodných materiálov.
Miesto cvičenia by malo byť prevzdnušnené, ale bez prievanu či prudkého vetru. Dôležitá je aj scenéria, ktorú budeme mať pred očami.
Snažte sa udržať myseľ kľudnú a koncentrovanú počas celého cvičenia.
Necvičte pokiaľ ste príliš emocionálne rozrušení, je jedno či pozitívne alebo negatívne.
Necvičte príliš hladní ani príliš najedení, ani pod vplyvom alkoholu.
Dĺžka cvičenia je individuálna, závisí od každého cvičenca, od jeho momentálneho stavu a pokročilosti. Všeobecne platí, že je lepšie cvičiť menej a pravidelne ako mnoho a nárazovo.
Pat