Päť elementov, Yin a Yang, vnútri a vonku, zámer, qi, sila, tvrdé a jemné, forma a duch, technika, vnútorná sila, klam a skutočnosť, pôvodná yang qi, všetko je spojené v jedno.
Wang Fu Yuan
Zdravie zahŕňa cvičenie, výživu a osobnú hygienu; toto všetko umožní nám tešiť sa zdravému telu i duchu. Na doplnenie, musíme sa takisto zmieniť aj o otázke prevencie a liečenia chorôb a o metóde predĺženia života.
Na dĺžku života vplývajú dva hlavné fenomény. Prvým je škodlivý vplyv choroby a zranenia, tým druhým je prirodzený proces starnutia. Ak chceme byť zdravý, musíme aplikovať princíp „Aktívnym používaním k prevencii hrdzavenia.“ Toto zahŕňa fyzický tréning, vnútornú kultiváciu a vykonávanie zdravotných cvičení Xing Yi Quan. Nasledovanie tejto metódy umožní človeku posilniť životnú energiu, predísť chorobe, oddialiť proces starnutia a predĺžiť život.
Wang Ji Wu (otec Wang Lian Yi) je majstrom Xing Yi, pričom má už vyše sto rokov. Jeho praktiky kultivovania predpôrodnej qi a umenie Xing Yi Quan mu boli a stále sú obrovským prínosom. Majster verí v učenie príkladom a učí širokú verejnosť kompletné umenie zdravia. Majster Wang ťaží so svojho širokého poznania vnútorných bojových umení, Čínskej medicíny, tajomných náuk, osobných skúsenosti a sto rokov tréningu. Vytvoril tak systém zdravotných cvičení. Táto metóda je základom poznania majstra Wanga. Pohyby týchto cvičení sa ľahko učia a sú vhodné pre mladých aj starých. Majú obrovský prínos pre obe pohlavia, zdravých i tých s fyzickými problémami alebo chorobou. Zdravotné cvičenia Xing Yi sú tou istou metódou, ktorú majster Wang praktizuje každý deň. Táto kniha zahŕňa podrobné vysvetlenia a ilustrácie za účelom prezentácie tohto cvičenia, takže sa dajú ľahko naučiť. Veľa z myšlienok, ktoré sú tu publikované, boli ukryté pred verejnosťou ako vzácne tajomstvá.
Na dôvažok precízneho vysvetlenia týchto konceptov, zahrnul tu Majster Wang veľa z jeho vlastných objavov zozbieraných počas celého jeho dlhého života venovanému tréningu. Účinnosť týchto cvičení dokázal čas, táto metóda je skutočne pokladom Čínskych ľudí. Život je pohyb.
Naozaj, najstarší lekársky spis na svete „Žltá panovníkova kniha internej medicíny“ (Yellow Emperor's Book of Internal Medicine) hlása: „Kde je pohyb tam nie je hniloba.“ Prečo je to tak?
Základne procesy života stoja na metabolickej asimilácii a rozklade (anabolizmus a katabolizmus). Asimilácia zahŕňa spracovanie výživných látok, ktoré sa dostávajú do tela z vonku a ich prestavbu na látky ktoré môže telo zúžitkovať. Tieto látky sa stávajú časťou tela a uskladňujú sa ako energia. Metabolicky rozklad zahŕňa príjem organických látok do tela a ich rozklad, takto uvoľňujúc energiu. Procesy asimilácie a rozkladu zužitkovávajú organickú hmotu z okolia v tele a takto uvoľňujú energiu. Tieto dva procesy sa vzájomne dopĺňajú a opakujú sa bez konca. Keď je v prevahe stavebný proces asimilácie nad „trhaním“ tela metabolickým rozkladom, tak telo zvyšuje svoju silu. Keď je v prevahe rozkladný proces, opak je pravdou, telo sa stáva slabším. Hoci telesné cvičenia spôsobujú metabolicky rozklad aby sa získala energia na cvičenie, stimulujú zvýšenú asimiláciu a adaptáciu na záťaž cvičenia, čo na druhej strane posilňuje telo. Toto je význam vety "život je pohyb", rôzne podporne systémy tela sú stimulované cvičením.
Zdravie a tréning
Svaly ľudského tela sú zostavené zo zväzkov svalových vlákien, ktoré sú schopné kontrakcie (stiahnutia). Vo svaloch sa nachádza veľa nervov, ciev a žliaz. S rastúcim vekom sa sila svalov pomaly zmenšuje. Pravidelnými cvičeniami môže človek zvýšiť veľkosť, elasticitu a silu svalov, zlepšiť krvný obeh, stimulovať metabolizmus, zlepšiť rýchlostné schopnosti, vytrvalosť, ohybnosť a koordináciu. S pokročilým vekom človek často pociťuje vápenatenie kĺbov a ochabovanie svalstva a spojovacích tkanív. Pravidelným cvičením sa zvyšuje súdržnosť a zhutňovanie kĺbov a tak sa podporuje ich elasticita a voľnosť pohybu; pričom sa predchádza artritíde a tuhnutiu kĺbov.
Starí ľudia takisto často zažívajú stratu elasticity stien krvného riečišťa, čo niekedy znižuje výkonnosť srdca. Pravidelné cvičenie predchádza tomuto poklesu výkonu tým, že udržuje srdcový sval silný, zvyšuje množstvo kapilár a toleranciu srdcového infarktu. Tieto priaznivé účinky cvičenia ústia v silné srdce, ktoré je následne zodpovedné za efektívnu činnosť obehového systému v celom tele a nižšiu pokojovú pulzovú frekvenciu. Srdce zvýši svoju hmotnosť a celkovú výdrž, čo má priaznivý efekt na zvládanie stresu a zodpovednosti. Všetky tieto zmienené pozitíva sa podieľajú na prevencii mnohých problémov stareckého veku, ako napríklad artérioskleróza, vysoký krvný tlak, a veľa ďalších, ktoré znepríjemňujú život tým čo zažili veľa zím.
Čo sa týka dýchania, stále cvičenie podporuje hlboký a plný dych. Čím pomalší a hlbší je dych, tým menej nádychov je potrebných za minútu. Takéto dýchanie umožňuje dýchaciemu systému odpočinok. Keď vieme kvalitne dýchať, sme plný vitality a starnutie sa spomaľuje.
Cvičenia takisto napomáhajú tráveniu, keďže stimulujú peristaltiku a vylučovanie tráviacich štiav. Jedlo sa rozkladá a asimiluje oveľa rýchlejšie. Navyše, cvičenie prehlbuje hĺbku respirácie, čo ide ruka v ruke s mohutnejším pohybom bránice. Pohyb bránice masíruje vnútorne orgány, vrátane žalúdku a čriev, čo samozrejme napomáha tráveniu. Vďaka týmto efektom, cvičenie môže vyliečiť žalúdočné a črevné problémy, prolapsiu a zápchu.
Počas cvičenia je zvýšený objem cirkulovanej krvi, čo stimuluje metabolizmus a posilňuje pečeň a slezinu. Počas cvičenia sa svaly a kĺby sťahujú a uvoľňujú v rytme. Tento rytmus má veľmi priaznivý účinok na mozog. Následne sa tak zlepšuje stav celého nervového systému, jeho reakčný čas, rýchlosť reflexov, jeho odolnosť, predchádza sa únave.
Cvičenia su rovnako schopné podporovať funkciu obličiek, zvyšujúc ich schopnosť eliminácie odpadu a absorpcie vody a potrebných látok. Koža podobne profituje z cvičení; dôsledkom zvýšeného krvného obehu, metabolických procesov, sa zvyšuje senzitivita kože a jej odolnosť na vplyvy z okolia. Nakoniec, cvičenia takisto podporujú činnosť žliaz a tvorbu krvi v kostnej dreni.
Preto, ak chcete dobre zdravie mať a dlho si užívať, telom i duchom, musíte zaviesť do svojho života fyzický tréning. Hodnota tohoto fenoménu bola dokázaná lekármi, fyziológmi, ľuďmi zaoberajúcimi sa kultiváciou tela, cvičencami bojových umení a históriou samotnou. Istý známy francúzsky fyziológ 18. storočia raz povedal: „Cvičenie môže nahradiť lieky, ale žiadne lieky na svete nemôžu nahradiť cvičenie.“
Súčasný, sto ročný majster Xing Yi Quan, Wang Ji Wu hovorí: „ Xing Yi Quan, Zdravotné cvičenia Xing Yi Quan, a metóda kultivácie predpôrodnej qi su vzácnosti ktoré mi dali život plný zdravia. Trénujem ich takmer sto rokov a tento čas ubehol ako jeden deň. Nikdy som neprerušoval tréning a moja vytrvalosť mi priniesla zdravé telo a ducha, čistú a rýchlu myseľ a múdrosť. Môj život je dôkazom efektívnosti tejto metódy, nadradenej akýmkoľvek liekom či drogám, keďže "liek" tejto metódy sebakultivácie sa dá nájsť jedine v sebe a posiľňuje človeka v samom koreni jeho bytia.“
V sto rokoch svojho života je zdravie majstra Wanga takéto: Funkcia srdca a pľúc je normálna, krvný tlak normálny, trávenie vynikajúce, myseľ dokonale čistá, zrak dobrý, srdce umiernené, vždy si udržuje optimistický postoj. Tieto fakty su viac než dostatočným príkladom nesmiernej efektívnosti týchto cvičení na kultiváciu plného a zdravého života.
Tréning vnútorného bojového umenia nesmierne podporuje nervový systém, žľazy, vnútorné orgány, kostrový system, meridiány a kĺby; spolu s posilnením, tonizovaním a ustaľovaním rovnováhy nášho fyzického ja. Účinky cvičenia v oblasti rekonvalescencie po chorobe sú často oveľa veľavravnejšie ako účinok liekov. Jednoducho, pravidelné cvičenie je najlepším liekom na rôznorodé fyzické či duševné bôle. Je veľkou škodou, že ľudia si nie sú vedomí týchto blahodarných účinkov a preto sú odsúdení na stav v akom sa nachádzajú. Toto je obrovskou škodou pre spoločnosť ako takú.
Nebezpečenstvá nedostatočného cvičenia
Keďže životný štýl väčšiny ľudí im neumožňuje pravidelné cvičenie, stav nezdravia je často priamym alebo nepriamym následkom. Hoci je myšlienka nedostatočného cvičenia novým konceptom v oblasti medicíny, je bezpochyby závažným a veľmi reálnym problémom. Fyzické problémy zapríčinené nedostatkom cvičenia či už priamo alebo nepriamo, sa často skryte vyvíjajú dlhý čas. Keď sa už objavia symptómy, často je príliš neskoro začať ozdravnú kúru. Prevencia je najefektívnejšou metódou boja s týmito typmi ochorenia. Fyzické cvičenia spravia telo silným a odolným, predchádza sa takto chorobe od samého koreňa.
Prečo vedie nedostatočné cvičenie k fyzickým problémom? Všetky orgány tela majú k dispozícii zásoby energie prevyšujúce množstvo energie potrebné pre normálne fungovanie. Napríklad, človek dokáže prežiť aj s jednou obličkou, len malá časť pečene je schopná vykonať prácu celej pečene. Srdce má takisto slušnú rezervnú kapacitu. Mladý človek, povedzme, využíva vo svojom normálnom každodennom živote len 50 % kapacity srdca. Problém začína keď jedinec nevykonáva dostatok cvičenia, alebo keď cvičenie ktoré vykonáva, sú nedostatočné na udržanie hladiny záložnej energie. Energia ktorú si drží telo v zásobe sa pomaly začne redukovať v dôsledku nedostatočného využitia. Čo sa týka jedinca, cíti sa stále normálne, aj výsledky vyšetrení su normálne. Nebezpečenstvo nedostatku rezerv sa stáva zrejmým vtedy, keď jedinec vyvinie úsilie väčšie ako minimálne. Napríklad ak ide hore schodmi, uteká za električkou, zrazu zbadá že lapá po dychu a srdce mu bije o dušu. Schopnosť prispôsobovať sa rôznym teplotám, ako aj odolnosť voči chorobe je znížená. Nakoniec, keď tieto zásoby zmiznú úplne, lekárske vyšetrenia odhalia problém; tomuto mohlo byť predídene, škody v tomto štádiu sú často nezvratne.
Moderna medicína sa už dávno nepozerá na stav zdravia ako na absenciu očividnej choroby. Iné faktory, ako efektívne fungovanie organov tela, fyzická vytrvalosť atď., sa tu berú do úvahy.
Pretože zmena prichádza v našom súčasnom svete veľmi rýchlo, tak v prírode ako aj v spoločnosti, ľudia sa musia vysporadúvať s ohrozením zdravia ktoré predtým neexistovalo. Napríklad výmena ľudskej prace strojmi, boom automobilov, televízie, priemyslu, toto všetko prispieva k zvyšovaniu stresu vo svete, zatiaľ čo sa znižujú príležitosti na cvičenie. Zvlášť nebezpečné sú škodlivé účinky nedostatočného cvičenia a tento problém si vyžaduje špeciálnu pozornosť.
Fyzická práca nie je náhradou systematického fyzického cvičenia
Tu by som rad pripomenul tým čo si stále neurobili fyzické cvičenie súčasťou svojho života, že záležitosť udržiavania si fyzickej zdatnosti presahuje otázku zdravia jednotlivca a týka sa jedincovej rodiny a spoločnosti ako takej. Každý by sa mal zapojiť do udržiavania a zvyšovania kvality života.
Sú takisto jedinci ktorí si myslia, že pretože pracujú fyzicky nie je nutné aby sa ešte nejako zvlášť venovali systematickému telesnému tréningu. Toto je nesprávna domnienka. Je síce pravdou že telesná práca poskytuje snáď aj dostatočnú intenzitu fyzického tréningu, háčik je v tom, že je to zväčša obmedzene len na určité svalové skupiny, či funkcie, a zvyšok tela z toho ma len malo alebo nič. Toto platí zvlášť dnes, keď sa aj fyzická práca úzko špecializuje. V dôsledku takejto špecializácie dochádza často k preťaženiu určitých svalov a funkcii a ústi to do zranenia či chorobného stavu. Z mnohých príkladov problémov (bolesti nôh, kŕčové žily, prolapsie, kĺbové problémy atď.) u mnohých fyzicky pracujúcich je zrejmé, že účinok takejto fyzickej práce je značne odlišný od účinkov systematického, pravidelného cvičenia. Pravidelné cvičenie zapája svalstvo rovnomerne, má ukľudňujúci účinok na nervový systém, prináša pokoj a silu, odstraňujú únavu. A tieto účinky sú dostupné každému, bez ohľadu na kondíciu v akej sa nachádzame.
Popri iných blahodarných cvičeniach a metódach, musíme sa tu zmieniť o qi gongu. Účinky tohoto sú známe predovšetkým v oblasti zlepšenia fyzickej stavby tela, prevencie, liečenia chorôb a predlžovania života.
História qi gongu je dlhá a zdroje nie sú jednotné. Budhisti, Taoisti, Konfucianisti, Čínsky liečitelia, majstri bojových umení a umení Xing Yi Quan, Tai Ji Quan, Ba Gua Zhang a Shao Lin Quan, všetci títo majú svoje vlastné teórie, metódy tréningu a špeciálne charakteristiky. Každá z týchto metód obsahuje v sebe hlboké a zdanlivo záhadne praktiky na vyšších úrovniach tréningu.
Qi gong sa stal oficiálne uznávanou liečebnou a fyzickú zdatnosť podporujúcou metódou v Číne v 50 a 60 rokoch. Sú rôzne typy qi gongu, vyrástli ako huby po daždi, čo len svedčí o popularite tejto metódy.
Majster Wang Ji Wu takisto s osvedčením využíva metódu kultivácie predpôrodnej qi. Zjednotením umenia Xing Yi Quan, Budhistickej metódy kultivácie predpôrodnej qi a svojho vlastného náhľadu pochádzajúceho zo skúsenosti storočného života, vyvinul jednoduchý, pritom však hlboký svojou účinnosťou, súbor cvičení prístupný každému bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto metóda využíva prirodzené brušné dýchanie na posilnenie predpôrodnej pôvodnej yang qi. Výsledkom je metóda ktorá otvára cestu krvi a energii, zvyšuje vnútornú silu, zbavuje človeka choroby a zlepšuje zdravie.
Je dôležité udržať si radostný a optimistický stav mysle, zanechávajúc akýkoľvek spôsob ktorý nevedie k dobrému zdraviu; rovnako ako aj kontrolovanie „siedmych emócii a šiestich túžob.“ Človek by si mal udržať pokojné a radostné srdce, umožňujúc tak telu byť v jeho normálnom stave. Toto umožňuje mať srdce pokojné ako nerozvírená voda jazera, pohodu a koncentráciu srdca, tak že srdce a duša sa stanú jedným. Dych má byť prirodzený a hladký, jazyk sa mierne opiera o podnebie, pery jemne zatvorené, oči zahladené "dovnútra" a uši počúvajúce vlastné ja, srdce a dych v harmónii a sústredenosť je zameraná na tan tien.
Z extrému pokoja rodí sa pohyb. Keď je srdce v pokoji a telo relaxované, človek prichádza do štádia "prázdnoty" v ktorom je vlastné "ja" zabudnuté. V tomto štádiu sa telo naplní pôvodnou predpôrodnou (existujúcou) yang qi a tá cirkuluje v ňom podľa vlastného rytmu. V tomto štádiu pokojnej relaxácie sa majú prevádzať Xing Yi zdravotné cvičenia. Pohyby sa prevádzajú hladko a rytmicky, ale podľa inštrukcii. Človek prirodzene získava blahodárny účinok dlhého a zdravého života.
Wang Lian Yi