Päsť piatich elementov je založená na piatich silách: štiepanie (Pi), zavrtávanie (Zuan), drvenie (Beng), búšenie (Pao) a kríženie (Henng). Tieto techniky odpovedajú kozmologickej sekvencii piatich elementov, v ktorých kov tvorí vodu, voda podporuje drevo, drevo vytvára oheň a tak ďalej. Takýmto spôsobom sa Xingyi mení z polopraktickej štúdie a imitácie prírodného sveta na telesný výkon spájania a rozdeľovania základných elementov. Xingyi sa nespája svoju podstatu len so starovekou Taoistickou filozofiou, ale má tiež aj špeciálne bojové kvality.
Pi Quan - znamená tiež sekajúcu päsť či dlaň
Element - kov
Orgán - pľúca
Energia - sekera
Sila - štiepanie, trhanie, alebo trhanie od seba; svižný pohyb hore, alebo hore a dole ako sekanie sekerou
Pi quan je prvý z piatich elementov. Začína z postoja San Ti Shi. Korešponduje s pľúcami v teórii Wu Xing, a preto mu patrí element kov. Keď je kov skrytý vo vnútri, nos spája pľúca, ich rozpínanie a stláčanie s každým pohybom.
Keď robíme Pi quan pohyb, v skutočnosti je to tak pri každom z týchto prvkov, tak jedna ruka smeruje k bruchu. Takto vyvažuje fyzicky pohyb druhej ruky, ale tiež pomáha aktivovať a nahromadiť qi v Dan tiane.
Pi quan sa môže meniť v závislosti od štýlu, hlavne v prvotných pohyboch formy. Niektoré rodiny používajú veľké pohyby pästí k boku tela počas krútenia trupu, zatiaľ čo iné majú pohyby menšie a tesnejšie.
Song o Pi quan
Dve päste sú ako objímajúce a pohybujú sa k ústam. Päsť vŕta v tej istej výške ako sú obočia. Druhá päsť ju sleduje a dôkladne ich spája. Obe ruky sú spojené stranami až do výšky srdca.
Qi klesá do Dan tian sledujúc tak pohyb tela. Obe ruky klesajú a zadná noha ich nasleduje. Štyri prsti sú otvorené a tvoria "Tigrie ústa". Pozícia prednej ruky je vo výške srdca.
Zadná ruka je ukrytá pod podpažím. Špičky rúk, noha a nos sú v jednej línii. Malíček sa stáča a stúpa až k obočiam. Metóda Pi quan je vŕtanie do hora. Nohy a ruky padajú spolu a jazyk je pritlačený dohora. Korok a výmena formy, Yin dlaň je padajúca.
Zuan quan - vŕtajúca päsť
Element - voda
Orgán - obličky
Energia - blesk
Sila - vŕtanie, prenikanie a schopnosť prejsť cez niečo; dopredu a agresívne, otáčanie ako vŕtanie
V Xingyi Zuan pohybu v piatich elementoch patrí k elementu voda. Qi cirkuluje ako voda v zakrivenej rieke - plynulo a dosahuje do každej, aj tej najmenšej oblasti. Keď Qi cirkuluje, môže byť plynulá a harmonická. Qi môže byť potom regulovaná v obličkách. Zuan quan vytvára Beng quan a práve ako voda uhasí oheň, tak zničí Pao quan.
Z hľadiska Nei gong, pohyby Zuan quan napínajú a relaxujú svaly chrbta, ktoré masírujú obličky. Obličky kontrolujú vodu v tele a sú zodpovedné za rovnováhu vlhkosti v tele. Keď je naše telo správne zvlhčené, nebude v ňom príliš veľa ohňa (príliš veľa Yang), čistá Qi môže stúpať a špinavá Qi môže klesať. Toto umožňuje mysli byť pokojná a telo je v harmónii s Yin a Yang.
Song o Zuan quan
Predná yin dlaň je otočená dole a zadná yang ruka vŕta smerom hore. Vŕtajúca ruka stúpa až do výšky obočia. Oba lakte sa spoja pred srdcom počas pohybu zadnej nohy.
Oči hladia do prednej časti päste zatiaľ čo qi dosiahne štyri extrémy. Keď pri Zuan quan meníme pozíciu, telo sa pohybuje. Predná noha robí krok ako prvá a zadná noha ju nasleduje. Zadná ruka je Yin a ukrýva sa pod predným lakťom.
S každým krom musia byť dodržané tri body. Predná Yang päsť udrie na špičku nosa, malíček otáčame hore aby lakeť chránil srdce. Pri Zuan quan postúpte vpred a udrite na špičku nosa. Predná ruka chytá súperovo zápästie, stiahne ruku dole a do strany. Krok vpred a počas sťahovania ruky dole, druhá ruka udiera.
Beng quan - drviaca päsť
Element: drevo
Organ: pečeň
Energia: šíp
Sila: Natiahnuť, rozvinúť, zväčšiť a rozšíriť energicky
Energia vyjadrená v Beng quan je ako silný natiahnutý luk, ktorého enegia je schopná rozbiť čokoľvek. Obe päste útočia rotujúcim spôsobom. Bez ohľadu na to ktorá päsť udiera, ľavá noha je vždy vpredu a pravá vzadu.
V Xingyi patrí Beng pohybu elemnet dreva. Drevo tvorí oheň, teda Beng quan tvorí Pao quan. Podľa princípu Vzájomneho ničenia, Beng quan ničí Heng quan.
Energia Beng quan je ako strom, ktorí môže rásť a byť ohnutý ako luk. Qi sa zväčší a stiahne. Ak je pohyb Beng quan plynulý, prináša tok qi prospech pečeni.
Song o Beng quan
Keď je Beng quan pozícia zaujatá, tri body (ruky, nohy a nos) sú zoradené v línii. Tigrie oko je na úrovni srda. To je Yin. Zadná ruka je Yang a je pod podpažím. Predná noha je vpredu a musí sa pohybovť plynulo.
Stojíme stále na zadnej nohe a chodidlá tvoria písmeno V. Pri vykonávaní Beng quan otáčame telo a ruka je vo výške obočia. Telo je počas dvíhania nohy ako pilier. Noha sa dvíha pod koleno a prsty sú do strany.
Noha a ruky dopadajú zároveň a stehná sú ako nožnice. Predná noha vykračuje s Beng quan a zadná noha ju plynulo sleduje. Predná ruka, lakeť je tlačený a päsť je tlačená dohora. Pri kroku bok vytvára prvý úder. Zadná noha tesne následuje.
Pao quan - delová päsť
Element: oheň
Orgán: srdce
Sila: delo
Energia: Priamo vpred, silno, rýchlo a ničivo ako výbuch
Pri manifestácii Jing Pao quan môže byť vypustená qi, ktorá zotrváva v srdci. Srdce je spojené s emóciami. Ak qi plynulu obieha v sedci, naše emócie budú jasné a duch môže byť vyzdvihnutý vysoko. Verí sa, že jazyk sa vzťahuje k srdcu, takže ak rozumieme stavu jazyka, rozumieme aj stavu srdca.
Aj keď pohyb Pao quan nie je zložitý, jeho hlbší význam je ťažko pochopiť. K tomu aby Pao Jing bola silná, emocionálna myseľ musí byť stumulovaná na vysikú úroveň a tento pocit je potom explodovaný do Jing.
Song pao quan
Oba lakte sa pevne spoja a zdvíhnu sa nad nohy. Obe päaste sa natiahnú a sú Yang. Predná päsť je Heng a zadná ruka je ohnutá. Obe päste sa spájaju až do výšky pupku.
Qi sleduje telesný pohyb a vstupuje do an tian. Ruky a nohy spolu padajú v troch líniach. Keď päsť udrie, tak do výšky srdca. Tigrie oko prednej ruky je otočené dohora.
Zadná ruka ide stúpajúc až k obočiu. Tigrie oko zadnej ruky smeruje dole a lakeť je uvoľnený dole. Keď sa začína úder, predná noha je hore. Ako noha dopadá, dopadá aj úder. Päsť a noha padajú spolu s krížovým krokom. Zadná noha tesne sleduje Heng.
Heng quan - Križujúca päsť
Element: zem
Orgán: slezina
Sila: Valiaca sa guľa
Energia: Chôdza šikmo do strany alebo sila priamo agresívne s pohybom škmo do strany.
Heng quan je centrom Piatich elementov. Nachádza sa medzi Jin a Jang, tvorí most medzi nimi. V Piatich elemntoch, je ako vlaliaca sa guľa a patrí elementu Zem, vzťahuje sa k slezine a žalúdku. Tento pohyb napĺňa centrum Qi.
Všetko vzíde zo Zeme. Starí majstri vravia, že viera v princípy je ako slezina v tele. Tomu kto neverí v princípi, zlyháva vo všetkom. Človek so zranenou slezinou strátí harmóniu v piatich orgánoch. Beng quan je dôležitým pohybom v Xingyi. Študenti by tomu mali venovať pozornosť.
Bod na tele "Renshong" je v priehlbine medzi nosom a hornou perou. Vzťahuje sa k slezine a odráža je kondíciu.
Song Heng quan
Predná ruka je Jang a zadná Jin. Zadná ruka je ukrytá v podpaží. Pri výmene pozície Heng quan, stehná sú ako nožnice. Keď sa zadná ruka mení na Jang, udiera smerom von.
Keď dokračujeme, musia yť v súlade tri veci. Špička nosu a špička nohy by mali byť spojené. Predný lakeť chráni srdce. Nohy a ruky dopadajú súčasne a jazyk je zahnutý.
Srdcom tréningu Xingyi je tréning Päste piatich elementov, alebo Wu Xing. Navonok sa javia ako jednoduché, priame pohyby, ale v skutočnosti vo vnútri obsahujú jemné kruhové pohyby. Pi quan je zvyčajne vyučovaná ako prvá, začína sa z pozície San Ti Shi.
Pat