Najúspešnejšou zo stredovekých armád bola rímska légia. Bolo to hlavne preto, že jej vojaci boli húževnatí, disciplinovaní a predovšetkým kvalitne vycvičení. Rímsky vojak išiel do boja s jasnou predstavou o cieli a stratégii a so svojou schopnosťou dokonalého ovládania svojich zbraní bol priam neporaziteľný. Teda dobré zbrane, výcvik a disciplína. To platilo pre bojovníka vtedy, a platí to aj dnes.
Dnes sa už vojna nevyhlasuje trubačmi a kniežatá a králi sa nevystavujú boju na život a na smrť aby ochránili svojich poddaných. Naše osudy sú dnes v rukách rozrečnených politikov, ktorí sú tými poslednými, kto by šiel za nás bojovať. Hovorí sa, že meč sa dá prekovať na pluh. Ale čo sa stane, keď Vám niekto ukradne pluh a prekuje ho na meč? Nuž, vtedy platí pravidlo: „Proti zbrani sa dá bojovať len zbraňou“.
Keďže nás zaujíma boj z hľadiska prežitia, budú nás zaujímať skôr konflikty ako napríklad prepadnutie v tmavej uličke či ohrozenie rozbesneným psom než útok pechotou podporenou delostreleckou paľbou. Našimi zbraňami nebudú útočné pušky ani tanky ale nôž, palica, reťaz, kameň či nanajvýš krátka strelná zbraň. V 80% však bude situácia vyžadovať použitie Vašej najdôležitejšej zbrane – Vášho tela, či už preto, že nebudete mať po ruke nejakú inú zbraň, alebo jednoducho preto, že ju nebudete schopní v tom krátkom momente útoku na Vás stihnúť vytiahnuť ju z puzdra či vrecka.
Vychádzajúc z toho, že naša spoločnosť je čím ďalej viac presýtená zločinom, čo potvrdzujú aj štatistiky v USA, ktoré tvrdia, že každý občan zažije prepadnutie priemerne 1,8 x za život, mal by byť každý z nás na kritické situácie pripravený. Zvládnutie boja ako takého Vás nenaučí len bojovať, ale aj nazerať na svoj život a budúcnosť so sebadôverou, pretože nielen že budete poznať prípadné riziká, ale budete aj vedieť ako ich riešiť.
Skutočnosti vyučované na kurzoch sú overené praxou rôznych bezpečnostných a vojenských jednotiek USA a Ruska, ale tiež Švédska a Nemecka.
Ako príklad uvedieme niektoré zložky výučby:
- základne bojové návyky
- základné techniky a kombinácie
- boj s jedným a viacerými nepriateľmi
- boj na otvorenom priestranstve
- boj v stiesnených podmienkach
- simulácie reálnych konfliktov
- využitie zbraní
- využitie prirodzených pomôcok
Okrem toho stratégia a taktika, využívanie terénu či už v prírode alebo meste, psychológia boja atď.
Systém efektívneho boja je komplexný bojový systém, zameraný pre potreby všetkých druhov ozbrojených zložiek ako vojenských tak aj policajných, a tiež pre potreby bežného človeka, ktorý sa ocitne v potencionálne nebezpečnej situácii, v ktorej je ohrozené zdravie či život jeho, alebo niekoho z jeho blízkych. Základ systému S.E.B. vychádza z amerického systému boja S.C.A.R.S. (Special Combat Aggresive Reactionary System – Vedecký Systém Efektívneho Boja). Tento systém je postavený hlavne na dvoch princípoch. Pri ich dodržaní je schopný do seba absorbovať poznatky mnohých ďalších spôsobov boja, ktoré daný jedinec spozná. V mojom prípade to sú následovné poznatky:
- v militari sfére napríklad poznatky a skúsenosti z kurzov Kapap či niektorých spoločných cvičení s členmi armádnych jednotiek USA, Anglicka, Poľska, Austrálie či Nemecka.
- v policajnej sfére kurzy policajnej taktiky jednotiek Poľska, Nemecka, či Talianskych karabinierov.
- v civilnej sfére napríklad poznatky z kurzov systému Geoffa Thompsona a Combat Silatu.
Tieto poznatky sú predávané ďalej na pravidelných tréningoch či špecifických kurzoch, na ktorých sa zúčastňujú ako aj jednotlivci z civilnej sféry tak aj členovia vojenskej polície SR, železničnej polície SR, polície SR a inštruktor boja z blízka Slovenskej armády.
Pat