Wu Qin Xi - Hra piatich zvierat

Tento qi gongový súbor vytvoril doktor Hua To (220 – 280 n.l.). Tento súbor sa zaraďuje medzi pohybové waj tan cvičenia. Súbor cvičení obsahuje cviky imitujúce pohyby piatich zvierat – tigra, medveďa, opice, jeleňa (hada) a vtáka. Tieto pohyby sú praktikované do dnes po celej Číne v rôznych prevedeniach. Tento súbor cvičení bol nazvaný Hra piatich zvierat. 

Cvičenia sa dajú vykonávať niekoľkými spôsobmi a na niekoľkých stupňoch obtiažnosti: 

a) Prvým stupňom je precvičovanie pohybom v postoji Kali bu (na šírku ramien s rovnomerne rozloženou váhou na oboch nohách). Tu sa predovšetkým sústreďujeme na naučenie správnych pohybov rúk a tela a samozrejme na jeho dokonalé uvoľnenie, ktoré je podmienkou pre správne cvičenie. 

b) Druhým stupňom je precvičovanie už naučených pohybov v chôdzi. Na tomto stupni pridávame k cvičeniu aj mentálnu predstavu. Prehlbujeme uvoľnenie fyzického tela. 

c) Tretím stupňom je cvičenie cvikov v postoji Xi bu (váha na zadnej nohe, predná noha stojí na špičke), alebo Duli bu (stoj na jednej nohe). Táto úroveň je najnáročnejšia na relaxovanosť tela. Posiluje svaly chrbta. 

d) Ďalším spôsobom akým sa dá toto cvičenie previesť, je jeho dynamické prevedenie. Tu sa zameriavame hlavne na ľahkosť a uvoľnenosť pohybov. Cvičenie prináša okrem iných účinkov aj zlepšenie fyzickej kondície jedinca. Táto verzia je náročná, preto by sa mali zvládnuť najprv predošlé verzie. 

Čas a doba cvičenia: 

Pre začiatočníkov sa odporúča čas cvičenia na celú sadu 15 minút, teda jeden cvik 3 minúty. Pri pokročilých cvičencoch sa predpokladá doba cvičenia jedného cviku 15 dokonca až 30 minút. Dôležité je cvičiť pravidelne a sústredene. Je lepšie cvičiť 15 minút denne ako dve hodiny raz za týždeň. Bez sústredenia tieto cvičenia klesajú na úroveň školskej gymnastiky. 

Cvičiť môžete počas celého dňa, ale ideálne je ak si môžete zacvičiť ráno medzi 5 a 7 hodinou, alebo večer medzi 21 a 23 hodinou. Cvičenia je treba vykonávať uvoľnene a vláčne. 

Chôdza a rýchlosť cvičenia: 

Počas cvičenia druhého stupňa môžeme chodiť zo strany na stranu, alebo chodiť neurčeným smerom po celej miestnosti. Cvičenie sa tiež prevádza v chôdzi smerom dozadu. Dôležité je cvičiť plynulo a uvoľnene. Ak cítime potrebu vykonať niektorý pohyb rýchlejšie, urobme ho rýchlejšie, nesmieme pri tom však stratiť koncentráciu. 

Prevedenie a predstava: 

cvičenie 1.: TIGER 

Prevedenie: Pri pohybe musíme byť uvoľnený, nedvíhame ramená. Pri pohybe rúk smerom dole smerujú prsty dohora, pri pohybe rúk hore smerujú prsty k zemi. Predlaktia stúpajú až na úroveň vrcholu hlavy, pri pohybe dole idú po spodnú časť hrudníku. Pri cvičení na treťom stupni pri pohybe paží hore mierne prenášame váhu na prednú nohu. 
Predstava: Pri pohybe nadol si predstavujeme ako tiger strháva kôru zo stromu. Keď sa naše ruky dvíhajú predstavujeme si ako tlačíme rukami konáre stromov. 
Účinok: Toto cvičenie pôsobí na pečeň a jeho elementom je drevo. 

cvičenie 2.: HAD 

Prevedenie: Ruky opisujú malé krúžky, akoby naťahovali nejakú gumu. Päste sú zovreté podobne ako pri druhom cvičení. Pri otváraní ide hlava smerom dozadu a pri zatváraní ide späť. Pri cvičení v chôdzi, sa snažíme aby päta prednej nohy bola čo najkratšie v styku so zemou. Pri cvičení na treťom stupni sa pri roztváraní mierne dvíhame na zadnej nohe, potom zas klesneme. 
Predstava: Predstavujeme si akoby sme niečo rozťahovali a sťahovali. 
Účinok: Toto cvičenie pôsobí na srdce a jeho elementom je oheň. 

cvičenie 3.: MEDVEĎ 

Prevedenie: Päste sú mierne zavreté, tak akoby sme v nich držali malé zvieratká. Päste sú vždy vyššie ako lakte a ramená. Pohyb päste končí, keď sa dostane pred protiľahlé koleno. Na konci pohybu sa táto päsť akoby trochu natiahla dopredu a hore. Telo a hlava sa otáčajú zároveň. 
Predstava: Predstavujeme si medveďa, ktorý nesie súdky s medom a odháňa dotierajúce včely. 
Účinok: Toto cvičenie pôsobí na žalúdok a jeho elementom je zem. 

cvičenie 4.: ŽERIAV 

Prevedenie: Pohyb rúk začína lakeť. Lakeť ide tesne nad rameno a zápästie ide ešte o kúsok vyššie. Stredom pohybu je úroveň ramien. 
Predstava: Predstavujeme si akoby sme niečo dvíhali a potom stláčali. 
Účinok: Toto cvičenie pôsobí na pľúca a jeho elementom je kov. 

cvičenie 5.: OPICA 

Prevedenie: Prsty sú uvoľnene zavreté v štipkách. Predná ruka je pred telom na úrovni vrcholu hlavy, spodná ruka je položená na bedernej kosti. Ruky sú mierne zaoblené, nikde nie je ostrý uhol. Otáčame sa tak aby sme čo najviac natiahli svaly chrbta a krku. Pri otáčaní stláčame obličku, čím ju vedome stimulujeme. 
Predstava: Predstavujeme si opicu, ktorá drží v každej ruke strapec ovocia a obzerá sa či ju niekto neprenasleduje. 
Účinok: Toto cvičenie pôsobí na obličky a jeho elementom je voda.