Charakteristika Tai ji quan rodiny Wu

Najvýraznejším aspektom tohto štýlu je dôraz kladený na použitie vnútorného prístupu k rozvíjaniu energie. Zdôrazňuje správny tok Qi plynúcej cez hlbšie vnútorné systémy vnútra ľudského tela (chrbtica, orgány, kĺby atď.), pomocou ktorých sa vytvoria správne a účinné fyzické pohyby a pozície. Základom tohto štýlu je Tradičná čínska medicína. Je založený na mäkkých, plynulých a miernych pohyboch, ktoré kultivujú, tvoria a harmonizujú Qi v tele, uvoľňujú jej nahromadenie, ktoré vytvára napätie a bloky v svaloch, šľachách a vnútorných orgánoch, čím sa zlepšuje zdravie cvičenca. Teória vraví, že ak energia - Qi je riadená mysľou - Yi, tak tok krvi pomáha správnej cirkulácii energie meridiánmi celého tela, čím sa dosahuje zlepšenie fyzického zdravia. Sila - Li sa môže vyvinúť pravidelným cvičením.
Pohyby vo Wu štýle sú relatívne malé a kompaktné oproti Yang štýlu. Sústredenie sa na menšie pohyby napomáha sústredeniu sa viac na vnútro než na vonkajšok, preto je vo Wu štýle už od začiatku výuky kladená pozornosť na rozvoj vnútorných systémov. Wu štýl je charakteristický svojimi jemnými pohybmi, pohodlnými pozíciami, unikátnou prácou nôh, neutralizačnými schopnosťami a efektívnou bojovou schopnosťou.

Zakladateľ línie

Wang Pei Sheng (1919- 2004)
Narodil sa v provincii Hebei okrese Wu Qing. Jeho literárne meno bolo Wang Yin Chceng. Trénovať začal v 12-tich rokoch u Ma Guia, konkrétne 64 dlaní Yin štýl Bagua zhang, Shi ba jie dao a Tan tui. Tiež študoval Ruyi tongbei quan pod vedením majstra Liang Jun Bo. O rok neskôr začal študovať Wu štýl Tai ji quan pod vedením Yang Yu Tinga, ktorý bol žiakom majstra Wang Mao Zhai, jedného zo žiakov zakladateľa štýlu majstra Wu Quan You. Wang si všimol chlapca a osobne prispel k jeho rozvoju. 

Reputácia Wangových bojových schopností rýchlo rástla. V 15-tich rokoch už asistoval Yangovi pri výuke. Vstával ráno o tretej a sám cvičil. O šiestej potom chodil vyučovať iných. V 18-tich rokoch začal vlastnú výuku ako najmladší učiteľ bojových umení v Pekingu. Časom bol Yang Yu Tingom ustanovený ako riaditeľ Severnej línie Wu štýlu Tai ji quan. Wang bol veľmi aktívny v spoločenstve bojových umení. Spomedzi majstrov zo staršej generácie mal súkromné tréningy s majstrami Wu Jian Quan, Bu Xue Kuan, Han Mu Xia, Li Shu Wen. Bol uznávaný aj ako bojovník a vybojoval mnoho zápasov.

V istom období bol 18 rokov mimo Peking. Po jeho návrate sa zúčastnil v treťom ročníku Pekingskej Tai ji súťaži seniorov a vyhral v kategórii šabľa. 

Majster Wang bol zvedavý a veľmi inteligentný, asimiloval poznatky z mnohých okruhov ako napríklad filozofia, veda či medicína. Jeho kniha o Wu štýle Tai ji quan je výborným textom pre každého študenta, ktorá kombinuje pozície a ich použitie na akupunktúrne body. V tejto knihe predstavil 37 foriem Wu Tai ji quan. Mimo písania kníh a výučby pôsobil ako prezident Yin Cheng gong fa asociácie a Pekingskej Wu Tai ju quan asociácie.

37 foriem Wu od majstra Wang Pei Shenga
V roku 1953 dokončil veľké dielo - Tridsaťsedem foriem Wu štýlu. V tej dobe vyučoval na Beijing Industrial College. Niektoré fakulty a študenti sa mu sťažovali, že tradičné formy trvajú príliš dlho. S trvaním cez 40 minút veľa zaneprázdnených študentov často nemalo dostatok času aby dokončili aspoň jedno opakovanie zostavy. Tak Majstr Wang dostal nápad vytvoriť krátku formu. 

Ako prvú vec odobral pohyby, ktoré sa opakovali, takže zostavu skrátil na 37 foriem. Potom postoje upravil a zoradil aby vytvorili novu formu. Nápad bol dať na začiatok zostavy niektoré jednoduché a ľahké pohyby, zložitejšie a ťažšie do stredu a nakoniec pár kľudných a relaxačných pohybov.

Aj keď začal novú formu vyučovať, stále s ňou experimentoval. Myslel si, že sa dá spraviť ešte viac efektívne za použitia menšieho množstva postojov. Analyzoval ju úplne do detailov. Pri spomínaní na svoje vlastne učenie sa si uvedomil, že tradičný prístup sa spolieha na nespočetné množstvo opakovaní, pri ktorých študent nadriluje, aký by mal byť správny pocit pri cvičení. Učiteľ vlastne nevysvetľuje nič do detailov. Pri tomto prístupe, sa to naučia len prirodzene citlivejší a intuitívnejší ľudia. Pre veľa ostatných aj po rokoch cvičenia zostáva tento koncept náročný na pochopenie.

V ďalšom kroku majster Wang rozobral 37 neopakujúcich sa foriem v Tai ji quan na 178 individuálnych pohybov. Prvý krát v histórii boli všetky pohyby štandardizované. Najskôr poskytol detailný a exaktný návod ako by sa mal každý pohyb vykonávať, jeho smer, uhol a veľa iných aspektov. Potom vysvetlil aký by mal byť správny pocit pri každom pohybe. Potom použil metódu Liu He Ba Fa (šesť integrácii a osem základných metód) aby vysvetlil každý pohyb. Potom vysvetlil ako sa v každom pohybe cvičí shen, yi a qi. Nakoniec vysvetlil ako sa všetky tieto detailné pohyby medzi sebou prepoja od vnútornému k vonkajšiemu, takže energia sa medzi každou linkou hladko presúva.

Po mnohých rokoch modifikácií a vylepšovaní spravil formu verejnou. Dnes po pozorovaní skúseností ľudí, ktorí cvičili túto formu za posledných 50 rokov môžeme bezpečne povedať, že v porovnaní s tradičnou dlhou formou je nová forma ako tréningový nástroj viac efektívna. Všetko je veľmi čisté, priame a ľahké na pochopenie. Bol to okamžitý úspech. Po rokoch publikoval knihu a video tejto formy.

Pat