Dýchanie znamená život. Ten kto zlé dýcha, pripravuje svoje telo, bunky o životodárnu energiu, ktorá je podstatou dýchania. Je rozdiel medzi správnym a nesprávnym dýchaním. Tak ako medzi vodou v rybníku, kde voda stojí a usádzajú sa nánosy a vodu v horskom potoku, kde je voda priezračná a prúd vody nedovolí sa nečistotám ukladať na dno.
Väčšina ľudí dnes dýcha nesprávne. Rýchlo a povrchne. Ak k tomu pripočítame znečistené životné prostredie, zlú životosprávu a stres, sami seba odsudzujeme k postupnej degradácii celého nášho bytia.
Dych je kľúčom k životu. Z matematického hľadiska to vyzerá asi takto: bez jedla vydržíme aj mesiac, bez vody niekoľko dní ale bez vzduchu len niekoľko minút. Z toho jasne vidieť, čo je pre náš život najdôležitejšie.
Pre dýchanie v Číne existuje výraz Tu-Na (nádych a výdych). V Taoizme to znamená vdychovanie čerstvého a vydychovanie znečisteného vzduchu. V pľúcach sa uskladňuje energia Qi a pôsobia ako zdroj energie a sily. Hovorí sa, že pľúca sú zásobníkom vzduchu a vzduch je pán sily. Inak povedané, že bez správneho dýchania nemôžeme aktivovať energiu Qi a tak zásobovať a vyživovať naše telo.
Dýchacie cvičenia sú na prvý pohľad jednoduché, ale v skutočnosti ich správne ovládnutie a prevádzanie je celkovo obtiažne. Dychové cvičenia naplňujú telo energiou Qi a dovoľujú jej aby prúdila celým telom. Treba si však uvedomiť, že cvičenie s dychom nepatrí do kategórie experimentovania, treba postupovať postupne a pravidelne. Aj keď si chceme pochutnať na ovocí, musíme prv zasadiť strom, počkať kým vyrastie, rozkvitnú kvety a dozrejú plody. Teda to znamená, že výsledky neprídu za jednu noc. Tiež netreba zabudnúť že dych je dobrý sluha ale zlý pán, a preto ešte raz: cvičiť dychové cvičenie treba opatrne, postupne a s trpezlivosťou.
Rady majstra Hui Menga pre cvičenie dychu
· Pre cvičenie jedného cyklu predpokladáme 100 opakovaní, pre začiatočníkov stačí 50. Okamih medzi nádychom a výdychom má byť rovnako dlhý. Postupne môžeme zvýšiť počet opakovania na 85. Dýchanie nesmie byť príliš silové a prestávky medzi nádychom a výdychom musia byť pokojné, inak vám to môže uškodiť.
· Čas a miesto na cvičenie sú dôležité. Vhodné je cvičiť skoro ráno, keď je vzduch čistý a čerstvý. Najlepšie miesta sú záhrady, alebo miesta plné zelene. Večer môžete cvičiť tiež vonku alebo v dobre vetranej, čistej miestnosti.
· Zo začiatku nadychujte nosom a vydychujte ústami (najviac 7x), potom už dýchajte iba nosom.
· Pri cvičení buďte na dych maximálne sústredení a nerozptyľujte sa. Ak sústredenie uniká, ľahko sa rozptýli Qi a vy plytváte energiou. Ak rozptýlite svoju Qi von, spôsobíte si malú fyzickú bolesť, pokiaľ ju rozptýlite do vnútra, môžete si poškodiť vnútorné orgány.
Dodržujte tieto zásady, potom môžete očakávať úspech. Precvičovanie dychových cvičení napomáha pokroku vo vnútorných cvičeniach a Qi gongu, pretože navzájom veľmi úzko súvisia.
Pat