Klasické principy Tai Chi Chuan


Niektoré poznámky z knihy 
M.Babin-Martial Side of Taichichuan
Paladin Press, 1992


Klasické principy Tai chi

Rovnováha (balance) - musí být fyzická i duševní. Páteř je vzpřímená, ale ne strnulá. Jemně (lehce) se roztahuje i stahuje i pohybuje po spirále od spodní části kostrče až po hlavu. Z pohledu boje to znamená, že musíte být v rovnováze v momentu, kdy na vás útočí, a vy přitom narušujete rovnováhu protivníka. Po všech stránkách musíte být v rovnováze - tj. ani nezdůrazňovat jednu stránku tréninku před druhou.

Hluboký dech - je třeba k dechu používat břicho - rozpínat je a zase stahovat. Dech je potřeba vést do tan-tienu mentálně a přeměňovat jej na chi, kterou pak používáte buď pasívně (iron shirt) nebo aktivně (fa jing).

Koncentrace - znamená, že musíte být vždy soustředění při cvičení formy stejně jako při cvičení s partnerem a musíte si hlídat, jestli dodržujete principy Taiji. Tuto koncentraci pak přenášíte do svého každodenního života.

Koordinace a vyváženost (centering) - znamená, že se celé tělo pohybuje jako jeden celek. Dál je mysl koordinována s tělem, které je zkoordinováno s dechem.
Prázdnost a plnost - přesně rozlišovat mezi yin a yang částí těla. Např. Je-li síla ve spodní části těla, tak vršek musí být totálně "prázdný", čímž můžete vstřebat nebo neutralizovat přicházející sílu snadněji. Ovšem je třeba mít vždy v zásobě "protienergii". Například, když chcete někoho udeřit dlaní, tak ta není na konci v úhlu 90 stupňů, protože to by bylo příliš nebezpečné pro klouby, ale je mírně yin (zavřená).

Plynule a pomalu - celá forma musí být prováděna plynule a správným tempem, aby nebyla rozbita do série pohybů. Z hlediska bojového to znamená mentální a duševní cítění, které je pak převedeno pro fyzické potřeby do různého tempa, které je pak aplikováno do technik.

Relaxovanost (uvolněnost) - mysl, tělo i duch musí být uvolněné, ale nikoliv pasívní. Z hlediska boje se to především vztahuje k pasu, ramenům, loktům a zápěstím, což jsou místa, kde jsou lidé nejčastěji strnulí. Ze zdravotního pohledu se to vztahuje ke spodní části zad a k vnitřním orgánům.

Zakořeněnost a poklesnutí (sinking) - znamená snížení těžiště, což zlepší vaši stabilitu. Ale nesmí to být na úkor pohyblivosti.

Pět směrů v Tai chi

Podívat se vlevo - Znamená to, že většinou začínáte pohyb na opačnou stranu (opačným směrem) než ho skončíte.

Podívat se doprava - Totéž. Samozřejmě, že to neznamená, že musíte za každou cenu jít do opačného směru nohama (dělat tam krok). Stačí pootočení v pase, ale musí zde něco být.

Vykročit vpřed - Obecně to znamená, že vaší snahou musí být jít vpřed proti každému útoku. To funguje jen tehdy, když jste dobře trénovaní a váš protivník není o mnoho těžší.

Ústup - Paradoxně, když ustupujete před útokem (tlakem), měli byste pořád v sobě zachovávat pocit, jako když jdete vpřed. Ústup je vhodná taktika, když bojujete proti někomu, kdo propadl panice nebo proti mnohem většímu a těžšímu protivníkovi.

Středová vyváženost (Central equilibrium) - To je nejdůležitější princip, ale týká se spíše mentální než fyzické stránky cvičení.

Tui Shou

Na místě - učí flexibilitě, zakořeněnosti a používání pasu.

V pohybu - učí tempu a rytmu, odhadu a procvičení správné vzdálenosti od soupeře. U push hands je vhodné začínat z pomalého rytmu a teprve později přejít k rychlému tempu, které je vhodné jako příprava pro sparring a přitom relativně bezpečné. Je třeba být opatrný na své i partnerovy klouby a nikdy nebýt úplně "rozbředlý." Push Hands s míčem - dvojice proti sobě, v dlaních mají společně jeden míč. Tlakem do míče nebo tahem za něj se snaží vyvést protivníka z rovnováhy.

Da Loi

Učí cítit a přesměrovat přicházející energii za pomoci uvolněných, ale v případě potřeby explozívních pohybů. Také učí útokům na klouby a jak ustoupit před útokem.
Sebeobrana

Aplikace postojů je prvním stupněm při použití jednoduchých fixovaných pohybů. Dlouhé a komplikované formy ve dvojicích mají smysl, pokud jsou oba partneři schopni se vcítit do svého i protivníkova útoku. Je zde potřeba choreografie technik, protože ta zaručuje bezpečnost nácviku. Pokud vám prováděná technika neumožňuje snadno a bezpečně odstoupit od protivníka (kdykoliv), pak není dobrá. Techniky nohou jsou vhodné jako "tajná" zbraň nebo když máte paže zablokovány nebo je-li váš protivník špatný bojovník (to se týká skutečného boje nikoliv soutěží). Taiji je složité zvládnout jako bojové umění, protože vyžaduje, abyste zareagovali až na jeho útok, ale přesto "zaútočili" první s použitím jeho energie. Vizualizace technik a protivníka při cvičení formy je mimořádně důležitá věc. Používání zvuku při technikách - vhodné. U technik si vždy položte dvě otázky - je realistická, je bezpečná? Při cvičení čehokoliv (aplikace, da loi, tui shou) je potřeba, aby oba cvičili tak "tvrdě", jak je to jen možné, ale přitom maximálně bezpečně. K nácviku sebeobrany je vhodné mít tyto pomůcky - helmu, chránič očí, krku, hrudníku a holení. Chrániče rukou a rukavice omezují reálné použití Taiji technik. Sebeobrana proti zbraním - helmu, chránič očí, krku, hrudníku a holení, ramen, kolen, rukavice přes celé prsty. Není nutné vše nakupovat ve specializovaných obchodech. Je to drahé. Dá se použít spousta věcí z jiných sporů nebo home products. Chrániče vám umožní udeřit i být udeřen. Učí vás absorbovat úder, změnit jeho směr i jenom ho přijmout. Chrániče jsou důležité především pro útočníka, míň už pro obránce. Sebeobrana proti zbrani. Není možné zbraň vykopnout ani vyrazit jedním úderem. Raději atakujte nějaké citlivé místo na těle, zatímco atakujete klouby na ruce, která zbraň drží. Pamatujte si, že opilci nebo pod vlivem drog mohou být necitliví vůči bolesti. Podobný výsledek má i zvýšená hladina adrenalinu. Když nemůžete utéct, tak se dívejte na protivníka a nefixujte se na zbraň, protože dobrý bojovník toho využije ke kopu nebo úderu. Hlavní nebezpečí představuje ten, který zbraň drží, nikoliv zbraň jako taková.

Pat